Od października 2014 r. bierzemy udział w programie „ Koduj z klasą”.
Jest to program skierowany do uczniów klas I –III szkół podstawowych.
Celem Koduj z Klasą jest szerzenie idei programowania wśród uczniów i nauczycieli z całej Polski. W Koduj z Klasą pokazujemy, że dzięki technologiom informacyjno-komunikacyjnym (TIK) nauka (nie tylko informatyki) może być jeszcze bardziej fascynująca, a praca na lekcji ciekawsza. Ponadto program uczy stosowania algorytmów, zasad logiki oraz samodzielnego szukania rozwiązań i udowadnia, że podstaw programowania można skutecznie uczyć na każdym poziomie kształcenia.. Za pośrednictwem Koduj z Klasą przełamujemy stereotypowe myślenie o programowaniu, jako o działaniu trudnym i wymagającym wielu lat żmudnej edukacji.
Opracowany przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) Scratch to wizualny język programowania dla najmłodszych. Cechą, która go wyróżnia jest brak konieczności pisania kodu komputerowego – elementami składni tego języka nie są komendy pisane, a wizualne elementy – „klocki” kodu, które należy ze sobą połączyć. Język Scratch, co jest istotne w przypadku uczenia dzieci, pozwala bardzo szybko osiągać efekty programowania – już jeden pojedynczy klocek można „wykonać” (co jest niecodzienną cechą na tle innych języków programowania). Ponadto do uruchomienia środowiska języka Scratch nie jest wymagana instalacja żadnych dodatkowych programów – wystarczy działająca przeglądarka internetowa, pracująca na komputerze z dowolnym systemem operacyjnym. Dodatkowo dzieci mogą założyć konto umożliwiające zapisywanie projektów w „chmurze”, dzięki czemu mają łatwy dostęp do swojej pracy również poza szkołą i mogą podzielić się efektami swojej aktywności, np. z rodzicami.
Współfinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji program Koduj z Klasą jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w oparciu o doświadczenia z realizacji programu Mistrzowie Kodowania, a także programów edukacyjnych prowadzonych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jednak oba wspomniane programy realizowane są przez inne podmioty i działają niezależnie od siebie.
Zajęcia prowadzone są przez p. Leszka Leszczyca i p. Edytę Zalepińską.