Poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w obchodach 43 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W dniu 13 grudnia 2024 r. o godzinie 12.00 w rzeszowskiej
Farze odprawiono Msza św., a po niej złożono kwiaty pod Krzyżem Misyjnym. Patron szkoły bł. ks. Jerzy Popiełuszko, jest również patronem „Solidarności” , dlatego nasi uczniowie mają moralny obowiązek uczestniczyć w tej uroczystości.
Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. To był bardzo trudny okres dla Polaków. Wiązał się z utratą pracy, internowaniem, represjami. Wiele niewinnych osób straciło wtedy życie. To także dzień, który zniszczył nadzieję na szybkie zmiany demokratyczne w kraju. Zamach stanu, któremu przewodniczyła grupa wojskowych z Wojciechem Jaruzelskim na czele, przekreślił na jakiś czas marzenia Polaków o wolności. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., natomiast zniesiony 22 lipca 1983 r. Wiele osób sprzeciwiało się władzy także na Podkarpaciu.
W nocy z 12 na 13 grudnia zatrzymano i internowano większość członków Prezydium Zarządu Regionu. Ogółem w pierwszych dniach stanu wojennego w woj. rzeszowskim internowano w zakładach w Załężu, Łupkowie i Nisku około 100 osób. Zatrzymano i skazano na kary pozbawienia wolności podejrzanych o organizację strajków Antoniego Kamińskiego, Tadeusza Panka, Ryszarda Świetlika, Stanisława Furmana, Bronisława Marcinka. Działacze „Solidarności”, którzy pozostali na wolności rozpoczęli organizowanie działalności konspiracyjnej. Podczas spotkań m.in. w kościele p.w. Chrystusa Króla w Rzeszowie, dyskutowano nad zasadami funkcjonowania związku w podziemiu Utworzono Międzyzakładowy Komitet Robotniczy na czele ze Zbigniewem Sieczkosiem i Michałem Strękiem, który pomagał internowanym i ich rodzinom. Wielu bohaterów tamtych wydarzeń można było spotkać podczas tych dzisiejszych uroczystości odbywających się w Rzeszowie. Dlatego wydaje się ważne, aby upamiętnianie wydarzeń związanych z „ojczyzną we krwi skąpaną” było ciągle kultywowane. Bo jak powiedział, św. Jana Pawła II, naród, który nie znając swojej przeszłości, nie zbuduje przyszłości.
Co? Gdzie? Kiedy?