Szkoła Podstawowa w Woli Zgłobieńskiej

WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WOLI ZGŁOBIEŃSKIEJ
Zatrzymaj banner przewijany

„POCZYTAJ MI, PRZYJACIELU”

„POCZYTAJ MI, PRZYJACIELU”
 PROGRAM EDUKACYJNY CEO 

 

REALIZACJA PROJEKTU W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WOLI ZGŁOBIEŃSKIEJ

 

   To  już czwarty rok spotkań czytelniczych w Szkole Podstawowej w Woli Zgłobieńskiej.  W roku szkolnym 2012/2013 z przyjemnością kontynuujemy udział w programie edukacyjnym „Poczytaj mi, przyjacielu”.

 

0541.jpg

   Grono wolontariuszy liczy obecnie12 osób – uczennic z kl. II, III i V. Czytają dla 27 dzieci z oddziału zerowego. Spotkania kółka czytelniczego odbywają się w bibliotece szkolnej,

w sali oddziału przedszkolnego lub w sali klasy III, gdzie tworzymy Bibliotekę Czytających Przyjaciół.

   Na początku roku szkolnego dzieci zapoznały się z zasadami udziału w zajęciach kółka czytelniczego – niektórzy uczestnicy pierwszy raz zetknęli się z taką formą wolontariatu – oraz wspólnie staraliśmy się tworzyć atmosferę dobrego kontaktu z książką tak, aby czytanie kojarzyć z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa.

 

042.jpg

   Uczestnicy wybrali liderkę programu spośród siebie, wymyślili nazwę dla czytającej grupy, która od tej pory została kółkiem czytelniczym „Poczytajmy razem”, sporządzili harmonogram spotkań – 2 razy w miesiącu Poczytajkowe poniedziałki. Dzięki ogłoszeniu

o programie na tablicy informacyjnej w szkole dowiedziały się o nim inne chętne do udziału w nim dzieci.

   Udało się także pozyskać rodziców jako aktywnych sprzymierzeńców programu – w myśl  hasła „Poczytaj ze mną mamo, poczytaj ze mną tato”.

 

   W czasie spotkań uczniowie rozmawiają o rozmaitych i ważnych sprawach nasuwających się przy lekturze książek. Różne są też książki, które czytają. Pisane prozą i wierszem mówią o sprawach i przygodach baśniowych, ale i całkiem realnych, często są bardzo pięknie ilustrowane i starannie wykonane. Książki te pożyczają w Bibliotece szkolnej oraz Bibliotece Publicznej Gminy Boguchwała, a niektóre są prywatną własnością uczestników.

 

   Czytający przyjaciele pamiętając, że Książka to klucz, który najpiękniej otwiera nam nie tylko umysły – ale i serca, organizują spotkania czytelnicze z najmłodszymi w naszej szkole  5 i 6 – letnimi dziećmi:

  • Czytanie fragmentów książki G. Kasdepke „Bon czy ton – savoir – vivre dla dzieci” rozmowa na temat lektury dotycząca sposobów rozwiązywania konfliktów, ocena postępowania bohaterów, wręczenie zrobionych własnoręcznie wzorów kolorowanek,

z których najpiękniej wykonane zamieszczone zostały na wystawie, słodki wspólny poczęstunek.

0381.jpg

 

  • Lektura fragmentów książki K. Makuszyńskiego „100 przygód Koziołka Matołka”, zgaduj – zgadula do tekstu, pokazanie dzieciom przykładów komiksów, zorganizowanie zabawy ruchowej „Piesek i Koziołek ”.

0431.jpg

 

  • Czytanie fragmentów książki H. Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, prezentacja kukiełek postaci występujących w lekturze, inscenizowanie fragmentu książki, quiz

z pytaniami dla maluchów i nagrodami dla zwycięzców.

044.jpg

  • Zapoznanie dzieci z książką ks. J. Twardowskiego „Patyki i patyczki”, czytanie opowiadań związanych ze świętami Bożego Narodzenia, rozmowa o prezentowanych wartościach.

   Każda książka to jakby odrębny świat stworzony wyobraźnią, talentem i wiedzą jej autora. Mogły się o tym przekonać dzieci biorące udział w szkolnym konkursie czytelniczym „Moja bajka – komiks” organizowanym przez Bibliotekę szkolną. Zaprezentowały w nim swoje umiejętności literackie i plastyczne. Wśród laureatów znalazły się trzy uczennice biorące udział w programie CEO.

 0521.jpg

0451.jpg        

                                                                                                              

   W grudniu uczestnicy kółka czytelniczego zaangażowali się w Akcję Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie „Napisz list do chorego dziecka”. Pisali listy, kartki, świąteczne życzenia dla Podopiecznych Fundacji. Przygotowali dla dzieci wspólny plakat – list od wszystkich członków kółka „Poczytajmy razem”. Dołączyli napisane bajki , wiersze, opowiadania, własnoręcznie wykonane ilustracje, drobne prezenty. Zgromadzone świąteczne listy zostały wysłane do siedziby Fundacji przez koordynatora programu CEO.

 

Dzieci kreśliły w nich słowa o tym, że będą się modlić, że życzą powrotu do zdrowia, że wierzą w cuda, że zawsze będą pamiętać. To co napisały niosło radość, wiarę , nadzieję i było dowodem miłości człowieka do człowieka. Dzieci pokazały, że potrafią dbać o innych, zwłaszcza w takim magicznym, świątecznym okresie.

 047.jpg

 

049.jpg 

         

Fragment jednego z listów:

(…)Życzymy Ci powrotu do zdrowia.

Będziemy się za Ciebie modlić, wierzymy w cuda, a szczególnie w taki cud, że wyzdrowiejesz.  Życzymy Ci, aby spełnił się jak najszybciej.

Będziemy o Tobie pamiętać podczas spotkań naszego kółka czytelniczego.(…)  

 Mamy nadzieję, że dzięki nam uśmiech zagościł na twarzy wielu małych i bardzo cierpiących pacjentów.

051.jpg

 

   Spotkania kółka czytelniczego „Poczytajmy razem” są okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych, służą promowaniu głośnego czytania dzieciom, inspirują do aktywności twórczej – słownej, plastycznej, literackiej, integrują dzieci z różnych poziomów nauczania.

                     Koordynator programu i opiekun wolontariuszy:

Beata Fornal

Szkoła Podstawowa w Woli Zgłobieńskiej

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 14 stycznia 2013 16:18
Dokument wprowadzony do BIP przez: Andrzej Kawuza
Ilość wyświetleń: 2471
14 stycznia 2013 16:47 (Andrzej Kawuza) - Zmiana treści zakładki.
14 stycznia 2013 16:46 (Andrzej Kawuza) - Zmiana treści zakładki.
14 stycznia 2013 16:45 (Andrzej Kawuza) - Zmiana treści zakładki.
Realizacja: Superszkolna.pl